Zgodnie z zasadami dobrych praktyk utrzymania akwenów, prace rewitalizacyjne nie powinny zakończyć się jedynie na wykoszeniu roślinności nadmiernie porastającej zbiornik, czy ciek wodny. Wszelkie usunięte czy pływające szczątki organiczne oraz zanieczyszczenia antropogeniczne należy skrupulatnie WYGRABIĆ i wywieźć na brzeg. Zalegające i pływające po powierzchni rośliny oraz śmieci nie tylko bowiem wpływają na pogorszenie walorów estetycznych zbiornika, ale też przyczyniają się do przyspieszenia procesów eutrofizacji, powodując jednocześnie spadek jakości wody.
Profesjonalnie, nieinwazyjnie przeprowadzone wygrabianie stawów, jezior czy cieków wpływa na czystość wody i estetykę akwenów oraz pomaga przywrócić im równowagę biologiczną.
Wykaszanie i wygrabianie roślinności wodnej dla wielu uregulowanych cieków jest koniecznością. Zabiegi przeprowadzane zgodnie z podręcznikiem dobrych praktyk, wiedzą oraz wrażliwością przyrodniczą, mają również szczególne znaczenie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, przywracając prawidłowy przepływ ciekom wodnym . Pozwala to również uniknąć okresowych powodzi i podtopień.